|


|


|

Fide bizden, ürün sizden

Fide bizden, ürün sizden

Belediyemiz ve İlçe Ziraat Odamızın yürüttüğü ortak bir proje sayesinde, Doğu Karadeniz Bölgemizde Atalarımızdan bize miras kalan yerel tohumlarımızı korumak, yaşatmak, paylaşmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için köy ve mahallelerde vatandaşlarımızdan temin ederek (bir kısmını) seramızda toprakla buluşturduktan sonra elde ettiğimiz (bir kısmının da) Ziraat Odamızın desteğiyle temin ettiğimiz 10 bin adet sebze fidesini üretici ve vatandaş dağıttık.

 Konuyla ilgili; bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Avni Kahya konuşmasında şunlara değindi; “ Ardeşen Belediyesi olarak geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda bölgemizden toplanan ata tohumlarımızı seralarımızda fide olarak yetiştirip halkımız arz etmekteyiz. Geçtiğimiz yıl 4 bin adet sebze fidesi dağıttık. Bu yıl ise İlçe Ziraat Odamızdan da destek alarak bu sayıyı üçe katlayarak 10 binin üzerinde sebze fidesini bu gün burada halkımıza dağıtmaktayız.

Proje ortağımız olan Ziraat Odamıza da bu projede bize olan desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Bu etkinliği geçtiğimiz yıl Belediye binamızın önünde yapmıştık. Bu yıl ise vatandaşlarımızın ata tohumlarından organik bir şekilde fideleri nasıl elde ettiğimizi görmeleri için sera alanında yaptık.

Şuan içinde bulunduğumuz yerleşke 5 bin M2 alanda 2 si karbon fiber tam kapalı 2 si de yarı açık olmak üzere 4 adet seramız ve tamamen açık uygulama alanlarımız mevcut.

Bölgemizin kaybolmaya yüz tutan ata tohumlarının yanı sıra yine kaybolan değerlerimizden armut popülasyonuyla ilgili İlçe Ziraat odamız, Pazar ve Fındıklı İlçemizde bulunan vatandaşlarımızdan da destek alarak gen havuzu oluşturduk. Bu sayede Doğu Karadeniz bölgesinde bilinen 90 adet ata tohumu armut fidelerimizden 36 sini toprakla buluşturduk ve önümüzdeki süreçte bu organik ata mirası armut fidelerimizi kıymetli bölge halkımıza arz edeceğiz.

Bugün ise organik yetiştirilen sebze fidelerimizi halkımız ile buluşturma adına bir araya geldik. Bu etkinliğimizin bölgeye ve ilçeye hayırlı olmasını Yüce Mevla’dan Niyaz ederim.” Şeklinde konuştu.

 Belediyemize ait sera tesislerinde düzenlenen programa Ardeşen İlçe Kaymakamımız Ekrem Çeçen, İlçe Belediye Başkanımız Avni Kahya, İlçe Jandarma Komutanımız Erdal Yıldırım, AK Parti İlçe Başkanımız Mustafa Terzi, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Reşat Yazar, İlçe Ticaret Odası Başkanımız İsmail Kuyumcu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanımız Tahsin Bekir Yazıcı, Belediye Başkan Yardımcılarımız Y. Kenan Hatipoğlu, Mustafa Ön, Belediye Meclis Üyelerimiz, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanımız Fatma Okutan, İlçe Kütüphane Müdürümüz Niyazi Gül, Belediye Daire Müdürlerimiz ve kıymetli hemşehrilerimiz katıldı.

 

Tasarım designed by OfisMedya