|


|


|

En Güzel Atmaca ve En Becerikli Şahin Seçildi

En Güzel Atmaca ve En Becerikli Şahin Seçildi

Ardeşen’de Şahin ve Atmacaların en güzeli ve beceriklisinin seçilmesi için yarışma düzenlendi. Yapılan festivalde Atmacalar Güzellikleriyle Şahinler ise beceri için birbirleriyle yarıştı.

Rize’nin Ardeşen İlçesinde Ardeşen Belediyesi tarafından düzenlenen Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rize Valiliği, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü, Spor Toto, ÇAYKUR, Ardeşen İlçe Kaymakamlığı, Katar, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan ve Azerbaycan’dan gözlemci temsilcileri, Ayder Su, Rize Merkez, Ardeşen, Pazar, Fındıklı, Çayeli, Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa Atmaca Derneklerinin katkılarıyla Uluslararası Şahin ve Atmaca Güzellik, Beceri ve Doğaya Salim Festivali düzenlendi.

Düzenlenen etkinlikte beyaz, kara ve kızıl atmaca ırkında güzellik, şahin ve tüylek kategorilerinde de beceri yarışması düzenlendi.

Podyumda 9 jüri karşısında yarışan atmacalar temsil ettikleri ırklar arasında en güzel seçilmek için Atmaca sürücüleri tarafından görsel sunuma çıkarıldılar. Jüri güzellik yarışmasına katılan Atmacalara tüy rengi, tüy yazısı ve kalıp (duruş) larına göre puan verdiler.

Şahin kategorisinden yarışan 1 gök doğan olduğu için beceri yarışmasına tastif dışı çakır (atmaca şahini) ırkı da alındı.

Yine; Becer yarışmasına katılan Tüylek ırkının katılım sayısı yetersiz olduğundan güzellik yarışmasına katılan Atmacalardan da dileyen isimlerinde beceri yarışmasında yarışmasına izin verildi.

Yapılan yarışmaların ardından dereceye giren Şahin ve Atmacalara ödülleri verildi.

Atmaca Kategorisinde

KARA IRKI GÜZELLİK YARIŞMASI:

1.– 207 puan alan İrfan Ergüven (Fındıklı)

2. – 202 puan alan Hayrettin Kırcan (Ardeşen)

3. -  183 puan alan Ömer Kocabaş ( Ardeşen) oldu

BEYAZ IRK GÜZELLİK YARIŞMASI:

1.– 202 puan alan Yılmaz Çelik ( Kemalpaşa)

2. – 211 puan alan Erdinç Nışancı (Arhavi)

3.– 195 puan alan Ersin Özdemir (Arhavi) oldu.

KIZIL IRK GÜZELLİK YARIŞMASI:

1. – 231 puan alan İhsan Ünal ( Hopa)

2. – 226 puan alan Serdar Sayman (Çayeli)

3. – 216 puan alan Bahattin Nal ( Kemalpaşa) oldu.

ŞAHİN IRKI BECERİ YARIŞMASI:

1. – 65 m. Mesafe kat ederek Cemil Koçoğlu ( Gök Doğan)

2. – 56m. Mesafe kat ederek İ. Kadir Terzi (Çakır Kuşu)

3. – 33m. Mesafe kat ederek Adem Uçkan (Çakır Kuşu) oldu

 

TÜYLEK IRKI BECERİ YARIŞMASI:

(Yeterli Katılım olmadığından Atmacalarda bu kategoriye dâhil edildi)

 

1. – 55 m. Mesafe kat ederek M. Ali Yıldız

2. – 25m. Mesafe kat ederek Alirza Alpay

3. – 23m. Mesafe kat ederek Yusuf Koçer oldu.

Dereceye girenlere kupa verilirken 1. Olanlar adına Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar ve Ardeşen Belediyesi ortaklığında 2022 yılı faaliyetleri kapsamında 500 adet fidan dikimi ile, keklik ve sülün doğaya salım yapılacak.

 

 

Yapılan etkinliğe Ardeşen İlçe Kaymakamı Ekrem Çeçen, Beyoğlu Eski Belediye Başkanı, 22 ve 23. Dönem İstanbul, 24. Dönem Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Cüneyt Aloğlu, Doğa Koruma ve Bölge Müdürlüğü Rize Şube Müdürü Miktat Özyanık, Selçuk Üniversitesi Emekli Öğretim görevlisi ve Uluslararası gözlemci Salih Köse ve Uluslararası Organizatör Hatice Gül Demir, Ardeşen İlçe Emniyet Müdürü Fatih Furkan Ersoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Reşat Yazar, Gençlik ve Spor Ardeşen İlçe Müdürü Ali Osman Önçırak, Ardeşen Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Mevlut Altı, Rize İl Genel Meclisi Üyesi Cumali Hakyemez, Rize Eski Milletvekillerimizden Avni Kabaoğlu, AK Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mustafa Terzi, MHP Ardeşen İleç Başkanı Cemil Bayrak, CHP Ardeşen İlçe Başkanı Ö. Faruk Buçan, İYİ Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mehmet Zeki Demir, Ardeşen Ticaret Odası Başkanı İsmail Kuyumcu, Ardeşen Esnaf Odası Başkanı Tahsin Bekir Yazıcı, Türkiye Avcilik ve Atıcılık Ankara Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Kulaberoğlu, RTEÜ Ardeşen Turizm Fakültesi Genel Sekreteri Mustafa Kaptı, Ardeşen Halk Eğitimi Merkez Müdürü R. Hakan Bozkan, İş Adamı Cahit Cemil Akbeniz, Avukat Sedat Kahya, Ardeşen Mahalle Muhtarlar Dernek Başkanı Sadık yerebakan, İş Adamı Abdullah Çiçek,  Fırtına Mahellesi Muhtarı Dursun Özyanık, Deniz Mahallesi Muhtarı Tefik Yaylacı, Yavuzselim Mahalle Muhtarı Kemal Memoğlu, Rize, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa Atmacacılar Dernek Başkanları üyeleri ve vatandaşlar katıldı.