Cumartesi

15°C | 20°C
Pazar

15°C | 19°C
Pazartesi

15°C | 21°C

Deremezra Hasat Festivaline İlgi Yoğundu

Deremezra Hasat Festivaline İlgi Yoğundu

İlçemize Bağlı Yukarıdurak Köyü Deremezra'da Yapılan Hasat Festivaline İlgi bir hayli yoğundu.

Yukarıdurak Kaçkar Yaylaları Turizm Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen Deremezra Hasat Festivali büyük ilgi görürken konuklar gelecek yılı için şimdiden tarih ayarlamaya başladı. Bu yıl 1.si düzenlenen Hasat festivali renkli yarışmalara sahne olurken finalde Engin Orta ve Hızır Acil konseri davetlileri coşturdu.

İlçemize bağlı Yukarıdurak Köyüne bağlı  Deremezra Hasat Festivaline ilgi, alaka oldukça fazla idi. Organik havza olan Deremezra'ya sadece festival için gelenler gelecek yıl yapılması için tertip komitesine yoğun baskı kurarken, davetliler hasat festivali kapsamında gün içinde yapılan kadınlar arası mısır ayıklama, kara kovanı halatla ağaca çekme, kütük kesme ve yüz yıllardır gelenek olarak süre gelen orta oyunu olarak oynanan geleneksel Kule oyununu seyretme fırsatı yakaladılar.

Hasat Festivaline gelen misafirlere, yüz yıllardır hiç bir şekilde kimyasal gübrenin girmediği organik üretilen yöresel ürünleri ücretsiz ikram edildi.

Çeşitli yarışmaların ve özellikle organik Deremezra'da yetişen ürünlerin çekilişle dağıtıldığı, bol bol horon oynanarak dostluk halkalarının geniş tutulduğu festivale Karadenizli sanatçılar Engin Orta ve Hızır Acil sahne aldı.

 Festivale Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Prof. Dr. Metin YEREBAKAN, Ardeşen Kaymakamımız Ufuk Özen ALİBEYOĞLU, Belediye Başkanımız Avni KAHYA, Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci AYTEMİZ, İlim Yayma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Adnan ÇELİK, Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanı Rafet BOZDOĞAN, İl Genel Meclis Üyeleri, Siyasi Parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldı.

Festivalle ilgili Belediye Başkanımız Avni KAHYA şunları kaydetti; Doğanın gençlerin geçmişe dair gayretleri, geçmişi geleceğe taşıma çabaları ve yöre sakinlerinin belki de yıllarca kullanmadıkları evlerini açıp bacaların tütmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Bölgenin korunarak gelecek kuşaklara bu şekilde aktarılması için çaba harcadıklarını ifade eden Kahya, "Karadeniz yaylaları yaşamın zorluklarının yanında bin bir türlü güzelliği ve hikayeyi içinde barındırıyor. Biz de geleneklerimizi geleceğe taşıma adına böyle bir festival organize ettik. Katılımın yüksek olması bizleri mutlu etti." dedi.

Tasarım designed by OfisMedya