|


|


|

Belediye Olarak En Güzel Laz Böreğini Ben Yaparım Yarışması Düzenledik

Belediye Olarak En Güzel Laz Böreğini Ben Yaparım Yarışması Düzenledik

Ardeşen’de Belediye tarafından düzenlenen ve 20 yarışmacının katılımıyla tamamlanan Laz Böreği yarışması düzenlendi. Jüride Türkiye’nin önemli gurme ve şefler katıldı.

Rize’nin Ardeşen İlçesinde geleneksel düzenlenen En Güzel Laz Böreğini Ben Yaparım yarışması düzenlendi. Doğu Karadeniz’de yöresel bir lezzet olan Laz Böreği Ardeşen İlçesinde yapılan bir yarışma ile orijinalliği tescillenerek tanıtıldı.

Yapılan yarışmaya jüri olarak Türkiye Aşçılık ve Pastacılık Kurul Üyesi Eğitmen Şef Saadet Güngör, Türkiye Aşçılık Federasyonu Kurucu Üyesi Şef Sabahattin Okumuşoğlu, RTEÜ Ardeşen Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Araştırma Görevlisi Gökhan Onat ve Çok Gezen Gurme Akif Budak katıldı.

Yarışmaya Ardeşen İlçe Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Türkiye Kano Federasyon Başkanı Alper Cavit Kabakçi, Artvin Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Gençlik ve Spor Rize İl Müdürü Gürhan Yıldız, Gençlik ve Spor Artvin İl Müdürü Mustafa Demirkıran, Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu,  AK Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mustafa Terzi, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Daire Müdürleri,  Ardeşen TSO Başkanı İsmail Kuyumcu, Çamlıhemşin İlçe Halk Eğitim Müdürü Ertan Berberoğlu, Ardeşen Mahalle Muhtarlar Dernek Başkanı Murtaza Özyanık, Gençlik ve Spor Yusufeli İlçe Müdürü Fatih Kırbıyık, Gençlik ve Spor Kemalpaşa İlçe Müdürü Teoman İlker Turaman, Ardeşen Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Ardeşen İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Okutan, Gençlik Kolları Başkanı Furkan Canca, Yarışmacı ve vatandaşlar katıldı.

Ardeşen Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi'nin zengin bir yemek kültürüne sahip olduğunun söyledi.

 

Bu yemek kültürünün başında vaz geçilmez tatlı olarak bilinen Laz Böreğinin geldiğini ifade eden Özen, "Bu bölgeye ilk gelenler bizim bildiğimiz börek zannediyor. Tadınca farklı bir tat olduğunu görüyorlar. Değerlimizin yaşatılması kültürümüzün bir parçası. Bu değerlerin bir kısmı unutulmaya yüz tutmuş. Maksat kültürümüzün unutulmadan yaşatılması." dedi.

 

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya ise, ilk defa böyle bir yarışma düzenlediklerini belirterek, "Kendi kültürümüzü yaşaması için elimizden bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bizde bu anlamda Laz Böreği yarışması yaptık. Bizi biz yapan kültürlerimiz. Elimizden geldiğince kendi kültürlerimize sahip çıkacağız. Laz Böreğimizi inşallah Türkiye'ye sevdirmiş olacağız." diye konuştu.

 

Kahya, Laz Böreği için de coğrafi işaret belgesi başvurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

 

Yarışmada birinci olan Hanife Kepenek de, birinci olduğu için mutlu olduğunu belirterek, "Diğer arkadaşlarda güzel yapmışlardı. Herkes birinci olmak için bekliyordu bende bekliyordum. Laz Böreğini yaparken de yöresel ürünleri kullanarak yaptım." dedi.

Yarışmaya katılanlar görsel, sunum ve tadım olarak üç kategoride yarıştı.

Buna göre gün içinde alınan puanlar kapsamında.

395 Puan alarak Hanife Kepenek 1.

383 Puan alarak Havva Hatipoğlu 2.

345 Puan alarak Nuriye Kal 3. Oldu

 

Tüm Katılımcılara sertifika verilirken ilk üçe giren yarışmacılar altın ile ödüllendirildi.

 

Laz Böreği Yapma Yarışmasına Katılanlar

1-NURCAN KESİMAL TERZİ

2-ZİNNET ASLIŞEN

3-AYŞE BAYAR

4-HEDİYE ZAİMOĞLU

5-ZEYNEP KAÇALİN

6-HAVVA TERZİOĞLU

7-MÜNEVVER CANCA

8-AYNUR KAPTAN

9-SİBEL BUÇAN

10-MELİHA BABAOĞLU

11-EMİNE ÖNER

12-HAVVA HATİPOĞLU

13-NURİYE KAL

14-GÜLCAN KULABEROĞLU

15-AYŞE KAĞANOĞLU

16-FATMA SALÜHOĞLU

17-GAMZE YÜKSEL

18-GATMA BABAOĞLU ÇAVUŞOĞLU

19-HANİFE KEPENEK

20-NURİYE KULECİ

 

 

 

Tasarım designed by OfisMedya