Salı
Çok Bulutlu
22°C | 27°C
Çarşamba
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
22°C | 29°C
Perşembe
Çok Bulutlu
22°C | 29°C

Tarihçemiz

    Tarihçemiz

ARDEŞEN'İN TARİHİ


Uzun yıllar Roma ve Bizans İmparatorluğunun yönetimi altında kalan Ardeşen, daha sonra Trabzon Rum Devletinin yönetimine girmiştir. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon Rum Devleti yıkılınca Ardeşen Bölgesi de Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır.
            Ardeşen, 1 Mart 1953 tarihinde İlçe olmuştur. Ardeşen adını alması bir rivayete göre şöyledir; Yavuz Sultan Selim Trabzon Sancak Beyi iken, Osmanlı tahtına sahip çıkmak ister ve bu amacı gerçekleştirmek için Kepa Sancak Beyi olan oğlunun yardımına gerek duyar. Yardım almak için sahil boyu bölgeden geçerken Fırtına Deresi’nde ağaç parçalarını görür. Bölge tamamen boş, bataklık ve çalılıktır. Çevresindekiler, kendisine bölgede kimsenin yaşamadığını söylediğinde; Yavuz Sultan Selim deredeki ağaç parçalarını göstererek “ Bu belde tenha değil, bakın dere yonga taşıyor. Bu yörenin ardı şendir”  yani yüksek kesimlerde yerleşim birimleri olduğunu ifade eder. Ardışen sözcüğü zamanla halk dilinde Ardeşen olarak yerleşir. 
            İlçenin yüzölçümü 743 km² dir. Doğusunda Fındıklı, batısında Pazar, güneyinde Altıparmak Dağları ve kuzeyinde Karadeniz ile çevrilmiş olup, kıyı uzunluğu 10 km dir.
            Sahilden 50 km kadar iç kısımlara uzanır. Bölgede Doğu Karadeniz Dağlarının uzantıları ve tepeleri yer alır. İlçenin akarsuları Fırtına Deresi, Durak Deresi, Tunca Deresi, Işıklı Deresi, Dolana Çayı ve Yeni yol Deresi’dir.


İlçeye 41 köy (Akdere, Akkaya ,Arıcılar ,Armağan,Aşağıdurak, Bayırcık, Beyazkaya, Çıraklar Doğanay, Duygulu, Düzköy, Eskiarmutluk, Gündoğan Güney, Hoşdere ,Kaçkar, Kirazlık ,Köprüköy ,Küçükköy Kurtuluş ,Manganez ,Önder,Ortaalan ,Özgür, Pınarlı, Pirinçlik, Şehitlik, Şendere Şenyamaç, Şenyurt, Serindere, Seslikaya, Sinanköy Yamaçdere, Yavuz, Yeniköy, Yeniyol, Yeşiltepe, Yukarıdurak, Yurtsever, Zeytinlik)  ve 22 mahalle (Bahar Mahallesi ,Barış Mahallesi Baş Mahallesi,Cami Mahallesi,Cumhuriyet Mahallesi,Çiftekavak Mahallesi,Deniz Mahallesi,Düz Mahallesi,Elmalık Mahallesi,Fatih Mahallesi,Fırtına Mahallesi,Kahveciler Mahallesi,Kavaklıdere Mahallesi,Kuzey Mahallesi,Merkez Mahallesi,Müftü Mahallesi,Şentepe Mahallesi,Taşbaşı Mahallesi,Yavuz Selim Mahallesi,Yayla Mahallesi,Yeni Mahalles,iışıklı Mahallesi) bağlıdır.


            Karadeniz ikliminin koşulları İlçe için de geçerli olup, kıyı kısımları ılık ve bol yağışlıdır. İç kısımlara gidildikçe iklim sertleşir. Yıllık ortalama sıcaklık 14–15 C derecedir.
            Sarp ve engebeli arazi yapısının ve ikliminin de etkisiyle İlçe’nin bitki örtüsü, genelde 700–2.300 metre yüksekliğindeki kısımları kaplayan ormanlar oluşturmaktadır. Tarıma elverişli arazi % 13, orman alanı % 24, çayır mera alanı % 32, taşlık, kayalık, akarsu ve yerleşim alanı % 31‘dir. 


Tasarım designed by OfisMedya