Pazartesi
Çok Bulutlu
7°C | 20°C
Salı
Yağışlı
7°C | 18°C
Çarşamba
Yağışlı
7°C | 11°C

Ardeşen’de 19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

Ardeşen’de 19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

Geçmişi 1829 yılına dayanan muhtarlık müessesesi; 19 Ekim 2015 tarih ve 29507 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 2015/ 11 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile her yıl 19 Ekim tarihinin ''Muhtarlar Günü'' olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Bu doğrultuda tüm yurt genelinde olduğu gibi Rize’nin Ardeşen ilçesinde de bir program düzenlendi.

Program çerçevesinde Ardeşen muhtarları ilçe kaymakamlık öninde Atatürk Anıtına çelenk sunumu saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Ardeşen Belediye Başkanının verdiği kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin Muhtarlara hitaben bir konuşma yaptı.

Başkan Gültekin şöyle konuştu; Geçmişi 1829 yılına dayanan muhtarlık müessesesi; kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikârdır. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir.

 Yerel yönetimden gelen bir liderin önderliğinde ülkemizin 2002’den sonra geçirmeye başladığı büyük değişimin içinde muhtarlarımızın yer almaması, elbette ki düşünülemezdi. Sadece özlük haklarının ve sosyal statülerinin iyileştirilmesi bir yana, görevlerini ifa ederken verimliliklerinin de arttırılması, devletin ilgili birimleriyle olan ilişkilerinin daha etkin ve hızlı hale getirilmesi hedeflenmiş ve gerekli adımlar süratle atılmıştır.

Ülkemizde 50.026 köy ve mahalle muhtarımız canla başla çalışmaktalar. Sadece bulunduğu beldenin sorunlarını değil, tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi demokrasimizin tamamını savunmak adına şehit düşerek bu vatana hizmeti en üst seviyeye taşıyan kahraman muhtarlarımızın varlığı, muhtarlarımızın sorunlarına, beklentilerine daha fazla özen göstermek noktasında bizlere büyük bir sorumluluk yüklemektedir.

Muhtarlarımızın zor şartlar ve kısıtlı imkânlarla yürüttükleri fedakârca hizmetlerin karşılığı manevi haz olsa da son dönemde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi devletimizin kendilerine verdiği önemin bir göstergesidir.

Devletin, vatandaşa dokunan en sıcak eli ve vatandaş nezdindeki belki ilk kapısı olan muhtarlarımızın bu anlamlı günlerini en kalbi duygularımla kutlarım. 19 Ekim Muhtarlar Gününüz Kutlu Olsun. Diye konuştu.

Tasarım designed by OfisMedya