Cumartesi
Yağışlı
5°C | 10°C
Pazar
Yağışlı
5°C | 7°C
Pazartesi
Yağışlı
5°C | 6°C

Ardeşen Belediyesinden Tiyatro Etkinliği

Ardeşen Belediyesinden Tiyatro Etkinliği

Ardeşen Belediyesi’nin katkılarıyla Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyuna tiyatro severlerin ilgisi oldukça yoğundu.

Tiyatroyu Ardeşen Bld. Bşk. Yrd. İbrahim Yıldırtan, AK Parti Ardeşen İlçe Başkanı Avni Kahya, Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Eksilmez, Fındıklı İlçe Özel İdare Müdürü Dursun Yaşaroğlu, STK temsilcileri ve tiyatro severler izledi.

Veysel Örsoğlu, Yahya Memoğlu ve Emrecan Yapıcı’nın oynadığı tiyatroda Lazlar’ın define arama yolunda yaşadığı maceralar Lazca kelimelerin de yer aldığı yöresel şive ile izleyicileri aktarıldı.

Oyun sonrası www.sondakikarize.com’a özel açıklamalarda bulunan Tiyatro Yeşeren Umutlar Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Yahya Memoğlu “Öncelikle oyunumuzu izlemeye gelen tüm misafirlerimize teşekkür ediyoruz. Gönüllerince bir akşam yaşamalarına vesile olduksa ne mutlu bize. Daha önce oynadığımız “Lazlar Define Peşinde” adlı oyunumuza yörede ve hayatımızda yer alan birkaç konuyu da ekleyerek sosyal mesajlar vermeye çalıştık.” Dedi.

“KÜLTÜRÜMÜZ LAZCA’YI YAŞAMAK ve YAŞATMAK AMACINDAYIZ”

Oyunda Lazca diyalogların olmasına özen gösterdiklerini belirten Memoğlu “Kültürümüz olan Lazca’yı sıklıkla kullanmaya özen gösterdik. Kültürümüzün yaşaması ve yaşatılması adına bizim de çorbada tuzumuz olsun istedik. Laz kültürü ve Lazca’yı bizler yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. İnsanlar kültürlerini ne kadar yaşarlarsa o kadar asimile olmaktan uzak dururlar. Bu bilinçle bizler büyüklerimizden gördüğümüz ve aldığımız bu kültürü bizden sonraki nesillere taşımak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Tasarım designed by OfisMedya